Deprecated: iconv_set_encoding(): Use of iconv.internal_encoding is deprecated in /data/7/6/76fc235d-d348-43df-ab5f-d2b7ed07a1db/romiix.org/web/libs/nette/nette/Nette/loader.php on line 29
Conky

Conky

Conky je komplexný program pre monitorovanie stavu systému s možnosťami obmedzenými iba používateľovými schopnosťami.

Pri poslednej reinštalácií systému som sa prvý krát odhodlal vymeniť Ubuntu-based distro za niečo iné. Keďže sa považujem za vcelku nenáročného používateľa premýšľal som nad linuxovou distribúciou s nejakým ľahkým prostredím. Konečná voľba padla na Crunchbanglinux.org založený na Debiane. Po inštalácií som bol milo prekvapený z predvoleného použitia Conky.

Moje začiatky používania Conky sa datujú približne do roku 2010. Vtedy som si svoj skript vyladil k spokojnosti, ale pri nejakej inštalácií sa proste zabudol zálohovať a posledné roky som bol bez Conky.

Spôsob fungovania

Najdôležitejšou súčasťou programu je skript ~/.conkyrc v ktorom sú definované samotné pravidlá zobrazovania a následne obsah vypisujúci sa na obrazovku. Obsah je zložený z textových popiskov a špeciálnych parametrov (napr. ${hr} pre zobrazenie horizontálnej čiary).

Ďalej je možné schopnosti programu výrazne rozšíriť použitím externých skriptov. Takto je možné vypísať na obrazovku prakticky čokoľvek.

Moje Conky

Moje Conky

Rozhodol som sa, že iba rozšírim pôvodný dodaný súbor .conkyrc o schopnosti ktoré mi v ňom chýbajú. Samotný súbor je podla mňa dostatočne pochopiteľný, tak iba popíšem vlastné doplnky.

Meniny

Skript name-day.sh obsahuje asociatívne pole dní s príslušnými meninami na Slovensku. Ošetrí priestupný rok a prechod na nový rok a vráti výstup.

Teplota grafickej karty

Skript temperature.sh načíta teplotu zo súboru /sys/class/hwmon/hwmon1/temp1_input a vypíše zodpovedajúci výstup.

Batéria

Napriek natívnej možnosti vypisovať potrebné dáta priamo použitím príslušných parametrov som siahol po vlastnom riešení. Pomocou natívnych parametrov nebolo možné vypísať či sa batéria nabíja alebo vybíja. Taktiež mi prekážal výpis zostávajúceho času aj so sekundami, pričom sa sekundy každú sekundu neodrátavali. Výstup skriptu power.sh som si prispôsobil tak, aby zapadal do celkového dizajnu a k tomu vypisoval aj aktuálnu spotrebu vo wattoch.

Výpis sa zobrazí iba ak je batéria prítomná.

Sieťové pripojenia

V prípade ak je aktívne nejaké sieťové pripojenie eth alebo wlan tak network-connection.sh získa ich zoznam a ku každému sa vypíše aktuálna aj celková rýchlosť sťahovaných a odosielaných dát. V prípade ak ide o wlan tak je vypísaný aj názov siete so silou signálu v percentách.

Výpis sa zobrazí iba ak je nejaké spojenie aktívne.

Odpojiteľné zariadenia

V tejto sekcií sa zobrazuje pomocou removable-drives.sh zoznam pripojených dátových zariadení s ich využitým a celkovým priestorom súborového systému.

Ak systém nedeteguje žiadne pripojené dátové zariadenie, sekcia sa nezobrazí.

Záver

Conky toho dokáže ešte omnoho viac, napríklad aj vykresľovať efektné grafy, ale to by som už nemal kam na malú obrazovku napchať. Je ho možné napríklad prepojiť s programami transmission, audacious a inými.

Zdrojáky napravo zobrazeného výsledku sú na GitHube. Žiaľ skripty a aj nastavenie Conky je dosť hardvérovo a softvérovo závislé, takže prípadná inštalácia asi nebude bezproblémová. Skript je testovaný na Acer Aspire One 722 c6ckk so systémom Crunchbang.