Deprecated: iconv_set_encoding(): Use of iconv.internal_encoding is deprecated in /data/7/6/76fc235d-d348-43df-ab5f-d2b7ed07a1db/romiix.org/web/libs/nette/nette/Nette/loader.php on line 29
Prvý zápis

Prvý zápis

Ahoj svet:) Ako to tak po sebe čítam, tak v slovenčine to znie skutočne zvláštne. Každopádne, toto je prvý testovací zápis na novom, práve vytvorenom blogu.

Kde tade sa túlam po nete a vidím, že všetci majú blogy. Tak som sa k tomu konečne dokopal aj ja. Otestujem sa či ma to bude aspoň trochu baviť. Pri písaní si plánujem zosumarizovať svoje myšlienky a nápady. Uložením sa ich pokúsim uchovať dlhšie ako pár minút čo je štandardný čas zabúdania mojej pamäte.

Technická stránka veci

Zjavne nie som dostatočne lenivý na to, aby som použil existujúce riešenie. Hľadal som systém ktorý by mi poskytoval jednoduchosť a pohodlie, ale nenašiel. Tak som si vyhrnul rukávy a pustil sa do spísania pár riadkového systému na blog.

Držal som sa pár hlavných princípov:

Štandardné UI

Výhody použitia hotového UI frameworku sú zrejmé. Snáď by sa hodilo zdôvodniť Twitter Bootstrap, ale nemám ako. Nijak zvlášť som sa nad tým nezamýšľal. Už som ho v minulosti použil tak som po ňom siahol znovu.

Ak sa raz rozhodnem pre redizajn, tak iba prestavím tému.

Rýchlosť programovania

U mňa je čo sa týka produktivity na 1. mieste PHP framework Nette. Vzhľadom na časovú vyťaženosť som si nemohol dovoliť trápiť sa s nejakou vychytávkou-novinkou.

Jednoduchá konfigurácia

Ceý systém sa dá nastaviť v Neone. Rýchle, jednoducho a z jedného miesta. Žiadne preklikávanie ani nič podobné. Zároveň to so sebou prináša výhodu jednoduchej prenositeľnosti. Ak sa rozhodnem rovnaký systém použiť na ďalšom webe, inštalácia zaberie pár sekúnd.

Celý systém blogu má necelých 20 kB, zvyšok tvorí zopár balíkov inštalovaných cez Composer.

Texty v súborovej štruktúre

Kľúčovou funkciou pre mňa bola správa textov jednoducho cez súborový systém. Chcem pridať nový článok? Vytvorím súbor a napíšem doňho text. Chcem dať dva články do spoločnej kategórie? Chytím ich a presuniem do samostatného priečinka. Systém taktiež automaticky zo súborovej štruktúri generuje coolURL. Texty sa preložia zo značkovacieho jazyka (aktuálne markdown) a skompilované kešujú aj s nastaveniami, ktoré môžu byť zapísané v hlavičke.

Pokračovanie na budúce

Nápadov na články mám teraz ceľkom dosť. Taktiež by sa našli aj nápady na vylepšenie publikačného systému. Chýba tu RSS, tagy článkov, systém minifikácie obrázkov, aktualizácia obsahu priamo z GitHub-u, Open Graph a podobné drobnosti. Čas ukáže ako to pôjde ďalej.