Deprecated: iconv_set_encoding(): Use of iconv.internal_encoding is deprecated in /data/7/6/76fc235d-d348-43df-ab5f-d2b7ed07a1db/romiix.org/web/libs/nette/nette/Nette/loader.php on line 29
Skúsenosti s novou mBank

Skúsenosti s novou mBank

Dnes sa mi bolo konečne umožnené vyskúšať nové internetové bankovníctvo (ďalej IB) mBanky. Aká to tam vyzerá? Čo sa (ne)podarilo? Aké mám prvé dojmi z používania?

Chcem, chcem, chcem...

Okrem mBanky som dlhoročným (už asi 8 rokov) klientom Slovenskej sporiteľne. Internetové bankovníctvo SLSP je pre mňa štandardom. Obsahuje všetko čo v základe treba, ale neohúri.

Keď som sa stal klientom mBanky, IB vyzeralo z môjho pohľadu zle a neintuitívne. Bolo funkčné, ale práca s ním diskomfortná. Dosť som sa nad tým divil vzhľadom na zameranie mBanky výhradne na internetových používateľov. Preto sa mi myšlienka nového internetového bankovníctva, takého toho moderného, ihneď zapáčila.

Hneď ako som sa i ňom dozvedel, poslal som prihlášku so zaradením do poradovníka.

Ak pri prideľovaní prístupov šlo skutočne o poradie žiadostí, tak som až taký rýchly nebol keďže na Twittri som postrehol mnoho ľudí ktorí mali prístup predo mnou.

Ono to funguje!

Z komunikácie mBanky bolo jasné, že mám pre prístup na nový IB čakať na pozvánku. V nedeľu mi prišiel mail o sprístupnení IB od pondelka.

Objavujte novú mBank už od zajtra

...
Od zajtra do konca apríla budete mať možnosť používať súčasný aj nový internet banking zároveň. Na prihlasovacej stránke si budete môcť zvoliť, do ktorej verzie sa budete chcieť prihlásiť. Do nového internet bankingu sa môžete prihlásiť pomocou svojho existujúceho identifikačného čísla a hesla.
...

Od pondelka rána som sa pár krát skúsil prihlásiť, ale až do dnešného obeda zbytočne. Stále ma to zrušilo s hláškou nesprávneho identifikátora alebo hesla a upozornením o zablokovaní účtu po opakovaných neúspešných pokusov. Otestované, o účet som neprišiel. Ak to skúsite, je to len na vlastné riziko! :)

SMS o sprístupnení nového IB mi prišla až 15:53 - cca po 4 hodinách od prvého úspešného prihlásenia.

Chybičky sa občas vyskytnú

Štandardne používam Iceweasel na Debiane, ale pre účely testovania som siahol po podporovanom Chrome.

Hlavná stránka

Posunutý pravý blok na hlavnej stránke

Na hlavnej stránke je pravá strana proma posunutá trochu nižšie. Pôsobí to rušivo hlavne pri rolovaní na spodok stránky.

Banner sa zasúva do pätičky

Chýbajúca pätička?

Na hlavnej stránke vidno rozsiahlu pätičku. Na stránke prihlásenia sa pätička nenachádza. To samo o sebe by mi nevadilo, ale mať najpodstatnejší ovládací prvok úplne na spodku stránky je nepohodlné (riziko ukliknutia na spodný panel OS). Okrem toho vyzerá zospodu neukončený rámik bez priestoru okolo, ako keby sa usekol HTTP prenos.

Na mini/netbooku treba rolovať a kliknúť úplne dolu.

Odkaz úplne dolu?

Buď by som pridal pätičku, alebo aspoň presunul odkaz niekam vyššie.

Neplatné prihlásenie

Ako som už spomenul, pri pokuse o prihlásenie, v čase keď som ešte nemal povolený prístup, bola vrátená hláška nezodpovedajúca realite.

Nesprávne chybové hlásenie

Animácia pre animáciu?

Na stránke s prihlasovacím formulárom je animovaný text, žiaľ v oboch slidoch je ten istý text. Teraz to pôsobí ako prvok použitý len preto, aby sa tam niečo hýbalo.

Animácia pre animáciu

Keď chcem byť dôsledný, zobrazovaný text je mylný. Mail oznamujúci spustenie služby neoznamoval spustenie služby pre mňa. Oznámenie pre mňa prišlo až cez SMS.

Skrytý poplatok za SMS notifikácie

Veľmi negatívne hodnotím jednu z úloh mHry. Jedna úloha spočíva v nastavení SMS notifikácií. Bežný BFU vidí že je to úloha, tak to proste splní keď už hrá. Nikde v zadaní alebo v nastavení nie je spomenuté, že sú SMS notifikácie spoplatnené. To je iba v cenníku, ktorý hlavne nový používatelia nemusia poznať naspamäť.

Tento krok považujem za veľmi nefér!

Aktivácia SMS notifikácií bez upozornenia spoplatnenia

Presmerovanie na 404

Už 2 krát sa mi stalo, že ma po chvíľke nečinnosti IB presmerovalo na stránku https://online.mbank.sk/Content/errors/404.html. Nie som si vedomí, že by som sú akciu nejak sám spôsobil.

Čo je super?

Týchto vecí je našťastie viac, ale nebudem ich tu všetky rozpisovať. Na to má mBank svoje marketingové oddelenie.

Rýchlosť

Zo začiatku som bol trochu skeptický z príliš prejavascriptovanej aplikácie, ale kupodivu funguje aj na mojom nevýkonnom netbooku bezproblémovo a rýchle. Na rozdiel od Twittru a Gmailu.

Funkcie

Nový IB je napechovaný funkciami na analýzu a riadenie financií. Časom snáď bude môcť nahradiť osobné účtovníctvo ktoré si vediem. Na to by sa mi zišlo, aby bolo možné zlúčiť štatistiky viacerých účtov (môj a priateľkin).

Hra mBank

Hra sprevádza používateľa prostredím a funkcionalitou IB. Je to zábavnejší spôsob ako šmariť po používatelovy 50 stranový manuál, nech by bol akokoľvek super.

Zaujímavým bonusom pre väčšiu chuť hrať by mohli byť odmeny v podobe bonusových SMS notifikácií alebo výberov z bankomatu.

Záver

Z pomeru pozitív a negatív v rozsahu článku to vyzerá tak, ako keby bol nový IB mBanky zlý. Opak je pravdou! Spomenuté nedostatky sú, okrem neinformovania o spoplatnení SMS notifikácií, skutočne drobnosti.

Automatizovaná analýza je pre mňa obrovská pridaná hodnota oproti bežnému bankovníctvu. Celkovo sviežo pôsobiaci dizajn a rýchly prístup k potrebným údajom je proste super.

Sám ako vývojár viem, že spraviť službu ktorej by sa všelijaké drobnosti (alebo žiaľ občas väčšie problémy) nedali vytknúť, skutočne nie je možné. Poskytujem teda používateľskú spätnú väzbu, ktorú si možno niekto v mBanke všimne a super internetové bankovnícvo bude ešte lepšie.

Verím, že investícia prinesie mBanke mnoho spokojných používateľov. Ako majiteľ študentského účtu v Slovenskej sporiteľni som doteraz nemal dôvod mBankový účet používať. Už ho mám!

Čo považujete osobne za najväčší prínos novej mBanky? Bol to krok dobrým smerom?